جادوگر شهر اُز

کعبه یک سنگ نشانی است که ره گم نشود…

در دوران کودکی(شاید حوالی اول راهنمایی) کتاب نجوم ساده ای به دستم افتاد که انواع صورت های فلکی را به زبان کودکانه آموزش می داد. دب اکبر و دب اصغر را از همان زمان می شناسم. به کمک همان کتاب بود که ستاره قطبی را هم شناختم و دانستم ستاره قطبی نشان دهنده ی جهت شمال است. دقیقا از همان زمان بود که احساس کردم جهت قبله ی خانه ی پدری ایراد دارد!

موضوع را به بزرگترها گفتم ولی کسی زیر بار نرفت و من هم از ترس این که نمازهای یک خط در میانم تا آستان کعبه نرسند؛ سواد خود آموخته ام را انکار کرده و به راه پیشینیان رفتم! بزرگتر که شدم و احساس کردم سوادم حداقل پیش خودم اعتبار دارد، قبله ی خودم را تغییر دادم؛ ولی تا بتوانم قبله ی خانواده را هم تغییر بدهم سالها طول کشید! (البته ناگفته نماند، بزرگترها استدلال علمی من را انکار نمی کردند؛ بلکه به قبله ی مسجد جامع و قبله نماهایی که هر از چند گاه توسط افراد مختلف وارد خانه مان می شدند، استناد می کردند.)

حالا که من بزرگتر شده ام و دنیا هم دنیای بیست سال پیش نیست فهمیده ام: جهت قبله ی مسجد جامع شیشوان، مسجد جامع عجب شیر، مسجد جامع مهران و … هم ایراد دارند!

شما خواننده ی عزیز برای پیدا کردن جهت قبله نیازی به شناخت ستاره قطبی ندارید. کافی است به سایت مرکز مطالعات فلکی و نجومی مراجعه کرده و نام شهر مورد نظرتان را وارد کنید. بدین ترتیب نقشه ی شهر مورد نظر با ذکر طول و عرض جغرافیایی نمایش داده خواهد شد. در گوشه ی بالای سمت راست نقشه اگر گزینه ی Satellite را انتخاب کنید عکس های ماهواره ایی شهر به نمایش درخواهند آمد. حال شما با اندکی دقت و با استفاده از ابزار بزرگنمایی موجود می توانید مکان مورد نظر خودتان را در شلوغی شهر بیابید. خط قرمزی که بطور ثابت در میان تصویر دیده می شود، جهت صحیح قبله می باشد.

در شکل های زیر جهت صحیح قبله را برای چند جای خاص پیدا کرده ام:


مسجد جامع روستای شیشوان:


مسجد جامع عجب شیر:


میدان امام خمینی(ره) شهر مهران:


جالب است بدانید در هیچکدام از شکل های فوق قبله موجود با قبله ی نشان داده شده انطباق ندارد!

هرچند:

کعبه یک سنگ نشانی است که ره گم نشود

حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست

 

 

2

 

نمایش بیشتر

‫۵ نظرها

 1. نمیگم  تشخیص جهت قبله مهم نیست، هست اتفاقا، وسواس شما به جای خود نیکوست،اما توجه شما را به این بیان مرحوم شریعتی جلب می کنم :عین متن کتاب یادم نیست ولی در همین مایه است

  ………………..

  یه شخصی از "ایلام" نامه نوشته به من که اگر قابیل و هابیل با خواهران خود ازدواج کرده اند پس ما و همه ی نسل بشریت حرام زاده ایم! بله می بینید که این شخص تمام مسائل ومعضلات دینی اش را تمام و کمال انجام داده است و فقط همین یک مساله برایش بی جواب مانده است

  ………………..

  این که قبله دو درجه، سینوس و تانژانت و کتانژانتش این ور و اون ور شده فکر نکنم مشکلی را حل کنه

  1. ممنونم ناشناس!

   فکر می کنم عنوانی که برای نوشته ام انتخاب کرده ام در تایید نظر شما باشد.

   هر چند معتقدم در حال حاضر که به لطف امکانات دنیای مدرن حقیقت مکشوف شده نباید به تیمم قناعت کرد! مطابق همه ی رساله های توضیح المسایل اگر شخص جهت قبله را تشخیص ندهد باید به چهار طرف نماز بخواند. همین نشان دهنده ی اهمیت قبله است.

   البته وسواس هم هرگز مورد قبول اسلام نیست. یعنی کافیست جهتی را که حدس میزنی درست باشد به عنوان قبله بپذیری.

   اما برای کسی که نسبت به حقیقت موضوع اطمینان دارد، تبعیت از مردم و باقی ماندن بر اشتباه مردم، جایز نیست. علم، حجت را بر فرد تمام می کند.

    

 2. سلام،
  من از وقتی متوجه این کج وایسادن شدم نه تنها جهت ایستادنم رو درست کردم بلکه چند درجه ای هم بیشتر میچرخم تا برآیند نمازهای الان و گذشتم صاف دربیاد!!!

 3. حاجیان رَخت چو از مکه برند

  مدتی در عقب  سر نگرند

  تا به جایی که حرم در نظر است

  چشم حجاج به دنبال سر است

  من هم از کوی تو گر بستم بار

  باز با کوی تو دارم سر و کار

  چشم دل سوی تو دارم شب و روز

  چشم بر کوی تو دارم شب و روز

  روی رخشنده ی  تو قبله ی  ماست

  مَردُم  دیده ی  ما قبله نماست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن