سیاست و اجتماع

آیا می‌توان با بنز S350 به زیارت حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها رفت؟

مدت مدیدی است که این سؤال کنج ذهنم را اشغال کرده است:

آیا می‌توان با بنز S350 به زیارت حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها رفت؟

اس-350

البته ناگفته نماند در این سؤال « بنز S350» و « حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها » در معنای عام موردنظر من هستند و به ترتیب «هر نوع اتومبیل گران‌قیمت» و «هر جلسه و مراسم مذهبی » را نمایندگی می‌کنند. به عبارتی می‌توانستم بپرسم:

آیا می‌توان با اتومبیل گران‌قیمت در جلسه‌ای مذهبی شرکت کرد؟

وقتی خوب فکر می‌کنم می‌بینم که این سؤال از همان اوان جوانی ـ یعنی از همان موقع که متوجه تفاوت قیمت بنز با پیکان شدم ـ گوشه‌ی ذهنم را اشغال کرده است.

به یاد می‌آورم که در دوران دانشجویی ـ در دانشگاه تربیت‌معلم تبریز ـ شب‌های جمعه گاه در معیت دوستان و گاه به‌تنهایی در مراسم باصفای دعای کمیل شرکت می‌کردم. آن موقع دعای کمیل تبریز در مسجد قدیمی و باصفای جامع شهر برگزار می‌شد. آن سال‌ها هنوز باران اتومبیل‌های رنگ‌ووارنگ خارجی در خیابان‌های ایران نباریده بود ولی باز بااین‌حال می‌شد در کوچه‌ی منتهی به درب مسجد جامع تعدادی اتومبیل پر نخوت و مغرور خارجی را دید. ظاهر امر چنین می‌نمود که صاحبان این اتومبیل‌ها داخل مسجد نشسته‌اند و کلمات نورانی دعای کمیل را زمزمه می‌کنند.

آن موقع ـ و اگر نخواهم دروغ بگویم: الآن هم ـ آرزو می‌کردم روزی سوار بر یکی از این مرکب‌های سلطانی در مراسم دعای کمیل شرکت بکنم!

در طول این سال‌های طولانی من در مراسمات مذهبی زیادی شرکت کرده‌ام و هر بار که از کنار اتومبیل گران‌قیمت خارجی پارک شده مقابل محل برگزاری مراسم عبور کرده‌ام، ناخودآگاه آن سؤال قدیمی نشسته در گوشه‌ی ذهنم به جنبش و تکاپو افتاده است: آیا می‌توان با بنز S350 به زیارت حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها رفت؟

اواخر، وقتی به همراه عزیزی به‌قصد زیارت حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها از کوچه‌های منتهی به حرم عبور می‌کردم، یکی از همین اتومبیل‌های هوار تومنی را دیدم و آن سؤال کذایی را به زبان آوردم: آیا می‌توان با بنز S350 به زیارت حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها رفت؟

گفت: می‌بینی که توانسته‌اند!

گفتم: بله، توانسته‌اند.

پرسید: مگر قیمت این چهارچرخه چقدر است؟

گفتم: من که نمی‌دانم. ولی رفیقی می‌گفت حدود ۸۰۰ میلیون تومان.

پرسید: و پراید؟

گفتم: حدود ۲۰ میلیون!

لبخند زد و پرسید: آن وقت بنز یعنی چند پراید؟

گفتم: رفیقم می‌گفت که قیمت آینه‌بغل این اتومبیل با قیمت یک پراید صفر برابری می کند!

گفت: پس لگن تو حتی به‌اندازه‌ی آینه‌ی بغل این اتومبیل هم نمی‌ارزد!

حرفی برای گفتن نداشتم. سکوت کردم و در سکوت خودم سعی کردم حساب بکنم که یک بنز یعنی چند پراید…

736731_Z2lhkiy3

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. سلام علی جان.
      ممنون از نظرت.
      ولی من معتقدم تا کوه های ثروت نباشند، دره های فقر به وجود نمی آیند و به همین دلیل گمان می کنم زیارتی که با اتومبیل لوکس میلیاردی انجام شود، از اساس مشکل دارد. والله اعلم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن